Diş Çürükleri
01 Şubat 2021

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Her insanın ağız boşluğunda bulunan bakteriler, alınan birçok gıda ile birleşerek ağızda asitlerin oluşmasını sağlar. Bu oluşan asitler iyi bir ağız bakımı ile ağızdan uzaklaştırılamazsa, diş minesi zarar görür ve çürük oluşur. Kısacası, asitler dişin sert yüzey tabakasını yıprattığında çürük oluşur ve diş çürümesi dişlerinizde delikler oluşmasına neden olur.

DİŞ ÇÜRÜĞÜNÜN AŞAMALARI NELERDİR?

1.Aşama: Dişin yüzeyinde görülen soluk renkli nokta delik olabilir. Florürlü diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak, çürüğe dönüşmesini önleyebilir.

2.Aşama: Delik artık çürüğe dönüşmüştür, çürük dişin sert yüzey tabakasını geçmiştir.

3.Aşama: Çürük artık dişin daha yumuşak olan tabakasına ulaştığından, daha hızlı büyüyecektir.

4.Aşama: Çürüğe dolgu yapılmazsa, dişin daha derin bölümlerinde daha büyük problemlere neden olabilir.

KAÇ ÇEŞİT DİŞ DOLGUSU VARDIR?

Kompozit Dolgu: Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımıdır. Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası da aynı seans içerisinde yapılır.

Amalgam Dolgu: Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey çiğnenmemesi önerilir. İyice sertleşen dolgu 24 saat sonra cilalanır.


DİŞ DOLGUSU SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Dolgu sertleştikten hemen sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş ipi, ağız duşu, ara yüz fırçası kullanabilir gargara yapabilirsiniz. Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak vb. gibi sıra dışı kuvvetleri doğal dişlerinize uygulamamanız gerektiği gibi dolgulu dişlerde de kaçınmalısınız.

DOLGU YAPILDIKTAN SONRA AĞRI NEDEN OLUR?

Dolgu yapıldıktan sonra ağrının ve hassasiyetin olması normaldir. Ancak bu ağrı ve hassasiyet yirmi gün sonra da devam ediyorsa diş hekiminize başvurmanız önerilir.